Oluline info koroonaviiruse tõttu kehtestatud piirangutest Poolas

Image

15.10 teatas Poola 8099 uuest COVID-19 juhtumist ja 91 surmajuhtumist eelneva 24h jooksul. Viiruse leviku kasvu tõttu kehtestati alates laupäevast kogu Poolas uued piirangud.

Alates 10. oktoobrist kehtib kohustus katta nina ja suu kas maski või muu riideesemega (sall, rätik vms) avalikes kohtades, nii väljas kui ka siseruumides (ühistranspordis, arsti juures, kaupluses, kinos, teatris, kirikus, teenindusasutustes, pangakontorites, tänavatel, väljakutel, kalmistutel jms). Erandiks on kuni 5-aastased lapsed, vanemad koos kuni 13-aastase hoolt vajava lapsega, erivajadusega isikud, kes vajavad liikumiseks abi. Isikud, kes ei saa terviseseisundi tõttu nina ja suud katta, peavad esitama arstitõendi. Maskikohustuse rikkujaid trahvitakse. Mask tuleb eemaldada, kui see on vajalik isiku tuvastamiseks.
Kohustus ei kehti parkides, metsades, rahvusparkides, supelrandades jms, kus on võimalik hoida sotsiaalset distantsi.

Keelatud on üle 25 osalejaga kogunemised ja üritused ning alates 19. oktoobrist üle 20 osalejaga pereüritused. Kogunemispiirang ei puuduta töökohti. Tööandja peab töötajatele tagama sotsiaalse distantsi vähemalt 1,5 m, ühekordsed kindad ning desinfitseerimisvahendid.
Kultuuri- ja usuürituste korraldamine on piiratud, arvestusega 1 külastaja/4m² (sealhulgas ei tohi ruumide täituvus ületada 25%). Spordiüritusi saab korraldata vaid ilma külastajateta. Ujulad, veepargid ja jõusaalid on suletud. Toitlustusasutused on avatud kell 6.00-21.00. Väljaspool seda kellaaega on lubatud vaid toidu kaasaostmine ja kojuvedu. Toitlustusasutuses saab istuda vaid iga teise laua taga.
Kõrg- ja keskkoolid suunatakse osaliselt distantsõppele.
Alates 15.10 saavad toidupoodides, apteekides ja postkontorites tööpäeviti kella 10-st kella 12-ni käia vaid üle 60-aastased.

10- päevases karantiinis peavad olema väljastpoolt EL-i saabuvad kolmandate riikide (mitte-EL) kodanikud ning isikud, kes on kokku puutunud koroonaviirusega nakatunud või selle kahtlusega isikuga. Karantiini kohustus laieneb ka nendega koos elavatele isikutele ning selle jooksul ei tohi kodust lahkuda (s.h ei tohi minna ka toidupoodi või koeraga jalutama). Karantiinikohustuse täitmist kontrollivad politseiametnikud ning rikkumist võib karistada rahatrahviga 5000-30 000 PLN.

Neljapäeviti uuendatakse kõrgema nakkuskordajaga, nn punaste piirkondade nimekiri, kus kehtestatakse lisapiiranguid. Alates 17.10 on punaste piirkondade nimekirjas enamik Poola suurtest linnadest, sh. Varssavi, Kraków, Poznań, Gdańsk.

Punastes piirkondades on keelatud enam kui 10 osalejaga ürituste korraldamine ja alates 19.10 pereürituste korraldamine. Usuürituste korraldamine on piiratud, arvestusega 1 külastaja/7m².
Kauplustes võib olla vaid 5 klienti ühe kassa kohta või 1 klient/15m².
Kõrg- ja keskkoolid suunatakse distantsõppele.

Punased piirkonnad 17-23.10: https://twitter.com/PremierRP/status/1316767384787660801/photo/1
Punased piirkonnad 10-16.10: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1314185539688574976/photo/1

Kõik piirangud kehtivad seni kuni teatatakse nende tühistamisest.
Täpsem info: https://www.gov.pl/web/coronavirus/temporary-limitations
Poola valitsus soovitab kasutada ProteGO safe rakendust. https://www.gov.pl/web/protegosafe.