Poola sisenemine Ukraina maismaapiiri kaudu ei ole piiratud, kõik 8 piiripunkti on avatud ka jalgsi reisijatele. Poola saavad siseneda ka Ukraina kodanikud, kellel pole biomeetrilist passi. Ukrainast tulijatele ei rakendata sanitaarnõudeid.
***
Alates 1. juulist 2022 ei kehti sise- ja haldusministeeriumi määrus, mis piiras liikumist Poola ja Valgevene piiri äärsete Podlaasia ja Lublini vojevoodkondade piiritsoonis. Podlaasia vojevoodkonnas on siiski keelatud viibida riigipiirile lähemal kui 200 meetrit.

Kultuuri- ja haridussuhted

Eesti ja Poola kultuurisuhted on tihedad ja mitmekesised. Täpse ülevaate Eesti saatkonna kaasabil toimunud Eestit tutvustavatest kultuuriüritustest leiab Eesti Varssavi saatkonna kodulehe uudiste ja sündmuste rubriigist.

17-18.11.19 toimusid Eesti päevad Białystokis, kus toimusid äriseminar, õhtusöök Podlaasia äriklubi ettevõtetega, Collegium Musicale kontsert, fotonäitused, näidati mängu- ja dokumentaalfilme.

Eesti saatkond Varssavis on Euroopa kultuuriinstituute liitva institutsiooni EUNIC Varssavi assotsieerunud liige. EUNIC Varssavi korraldab Euroopa kultuuri tutvustavaid ühisüritusi, millest Eesti saatkond osaleb Euroopa Keeltepäeva tähistamisel ning luuleprojektides „Poems in the City“ ja „Spoke’n’Word“. Lähemat infot EUNIC Varssavi tegemistest leiab: https://eunic.pl/.

MUUSIKA

Poola muusikahuviline hindab eeskätt eesti klassikalist muusikat ja folkmuusikat, kuid üha enam esineb Poolas ka Eesti levimuusika ansambleid. Poolas on kõlanud Arvo Pärdi, Urmas Sisaski ja Heino Elleri looming ning teiste hulgas üles astunud Ewert ja The Two Dragons, Trad.Attack!, Elephants From Neptune, Vaiko Eplik ja ansambel Eliit, bluusibänd Bullfrog Brown, folkmuusikud Anu Taul, Triinu Taul ja Tarmo Noormaa, Svjata Vatra.

Üks suuremaid Eesti-Poola ühisettevõtmisi muusika vallas on rahvusvaheline Chopini konkurss noortele pianistidele, mida korraldatakse Narvas alates 1997. a.  Tänaseks on tegemist kõrgetasemelise ja rahvusvaheliselt tunnustatud konkursiga – 2018 a osales konkursil 53 noort pianisti 15 riigist. Järgmine konkurss toimub Narvas 09.02.2020 – 16.02.2020.

2018 a novembris pälvis Arvo Pärt Poolas kaks kõrget tunnustust: Poola Vabariigi kõrgeima kultuuripreemia kuldmedal Gloria Artis ning Chopini Muusikakõrgkooli audoktori tiitli. Autasustamiste järel esinesid KIE muusika festivalil „Eufonie“ Pärdi teostega Eesti Filharmoonia kammerkoor ning Tallinna kammerorkester. 2019. a novembris esines „Eufonie” festivalil “Collegium Musicale“. 22.07.19 esines Varssavi Kuningalossis Muusika aedade festivalil Estonian Voices.

FILM

Eesti ja Poola filmitegijate suhetel on pikk ajalugu ning pea iga Poola suurema filmifestivali programmis on alati mõni Eesti film. 2018. aastal linastusid „Võta või jäta” oktoobris Varssavi filmifestivalil ning „Seltsimees laps” novembris festivalil Camerimage.

KUJUTAV KUNST

Eesti kunsti tutvustamisel Poolas on pikaajalised kogemused Eesti Lastekirjanduse Keskusel. 2016–17 ringles Poolas Lewis Carrolli raamatu „Alice Imedemaal” esmailmumise 150. aastapäevale pühendatud näitus „It’s Always Tea-Time”, 2018. vendade Grimmide muinasjuttudest inspireeritud näitus „Elas kord…“. 2019. aastal sai mitmes Poola linnas näha libahundi müüdist jutustavat näitust „Jookseb koos huntidega“.

Populaarne on Poolas ka Eesti fotokunst. Mitmes linnas on väljas olnud Pirgit Püve olustiku- ning portreefotod ning Fred Jüssi loodusfotod.

EESTI KEEL JA KIRJANDUS

Eesti keelt teise võõrkeelena ning eesti kirjandust ja kultuurilugu on võimalik õppida Varssavi ülikooli hungaroloogia kateedris. Eesti Instituudi „Eesti Keele ja Kultuuri Akadeemilise Välisõppe Programmi 2018–2027“ raames õpetab Varssavi ülikoolis eesti keelt lektor René Virks. Lisaks on eesti keelt võimalik õppida Krakówis Jagiellonia Ülikoolis Aarne Puu käe all. Eesti keelt on õpetanud ka Poznani Adam Mickiewiczi Ülikooli Hungaristika teaduskonna õppejõud Robert Bielecki, kes on ka sama ülikooli kirjastuse välja antud esimese poolakatele mõeldud eesti keele õpiku autoriks.

Poola keelde on tõlgitud nii Anton Hansen Tammsaare, Jaan Krossi, Arvo Valtoni, Mati Undi kui Ellen Niidu loomingut. 2018.  ilmus ajaloolase, emeriitprofessor Raimo Pullati kuues poolakeelne teos „Tallinlase asjademaailm valgustussajandil“.

Kirjanduse vallas oli 2019. a tippsündmuseks tõlkija Hendrik Lindepuu pärgamine Poola olulisema tõlkeauhinnaga Transatlantyk Award, 14.06.2019 Krakowis. Tegemist on prestiižseima auhinnaga, mis on ette nähtud Poola kirjanduse tõlkijale või kriitikule. Tänu tõlkija Anna Michalczukile on hakanud Poolas ilmuma Eesti lastekirjandust: Anti Saare „Kuidas meil asjad käivad“ ning Andrus Kivirähki „Oskar ja asjad“, Hilli Randi „Lumivalge ja süsimust“. Loodetavasti ilmub 2020 kevadel Andrus Kivirähki „Mees kes teadis ussisõnu“.

EESTLASED JA EESTI SÕBRAD POOLAS

Poola Välismaalaste Ameti andmetel oli 2019. aasta lõpu seisuga Poolas registreeritud 221 elamisõigusega Eesti kodanikku. Neile lisanduvad ajutiselt viibivad ärimehed, üliõpilased ning rahvusvaheliste organisatsioonide juures töötavad eestlased. Saatkonnas on traditsiooniks kujunenud Eesti kogukonna kogunemised Eesti Vabariigi aastapäeval ning suve ärasaatmise aiapeod. Virtuaalselt saavad eestlased kokku Facebooki grupis Eestlased Varssavis/Poolas.

Poolas tegutseb alates 1993. aastast Poola-Eesti Sõprusühing, mis koondab Eestist huvitatud inimesi ja korraldab erinevaid kultuuri- ja majandusüritusi.

2011. aastast tegutseb Poola noori ühendav selts ProEstonia, mis tegeleb Eesti kultuuri tutvustamisega Poolas www.eesti.pl.